KADİR GECESİ ne zaman, bugün mü? 27 Nisan Kadir Gecesi mi? 2022 Kadir Gecesi tarihi - Erzurumlular

KADİR GECESİ ne zaman, bugün mü? 27 Nisan Kadir Gecesi mi? 2022 Kadir Gecesi tarihi - ErzurumlularErzurumlular

20 Ağustos 2022 - 01:37

KADİR GECESİ ne zaman, bugün mü? 27 Nisan Kadir Gecesi mi? 2022 Kadir Gecesi tarihi

reklam
KADİR GECESİ ne zaman, bugün mü? 27 Nisan Kadir Gecesi mi? 2022 Kadir Gecesi tarihi
Son Güncelleme :

27 Nisan 2022 - 9:40

66 views

Kadir Gecesi 2022 yılında da coşku ile karşılandı. Kadir Gecesi’nin tarihi İslam dünyasının odaklandığı konuların başında geliyor. Bin aydan daha hayırlı olan ve İslam dünyasında manevi huzur ve heyecanla beklenen Kadir Gecesi Ramazan’ın 26, gecesini 27. gecesine bağlayan gece gerçekleşecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvim ile bu mübarek gece bu hafta idrak edilecek. Bir hadiste inanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihyâ edenlerin geçmiş günahlarının affedileceği müjdelenmiştir. Peki, Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? İşte, 2022 Kadir Gecesi’nin tarihi ve ayrıntılar.

Kadir Gecesi’nin ne zaman, hangi gün idrak edileceği merak ediliyor. Kadir Gecesi, ramazan ayı içerisinde yer alan mübarek bir gecedir. Kadr suresinde verilen bilgiler, Kur’an’ın ramazan ayında ve bütün hikmetli işlerin kararlaştırıldığı mübarek bir gecede indirildiğine dair ayetlerle birlikte ele alındığında Kadir gecesinin ramazan ayı içinde bulunduğu sonucu ortaya çıkar. Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre Kadir Gecesi 27 Nisan tarihinde idrak edilecek. İşte merak edilenler.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kadir Gecesi 2022 yılında 27 Nisan Çarşamba günü idrak edilecek. Kadr sûresinde verilen bilgiler, Kur’an’ın ramazan ayında (el-Bakara 2/185) ve bütün hikmetli işlerin kararlaştırıldığı mübarek bir gecede (ed-Duhân 44/3-4) indirildiğine dair âyetlerle birlikte ele alındığında Kadir gecesinin ramazan ayı içinde bulunduğu sonucu ortaya çıkar.Bu gecenin daha çok ramazanın son on veya yedi günündeki tekli gecelerde aranması gerektiğine dair hadisler (Buhârî, “Fażlü leyleti’l-Ḳadr”, 2-3; Müslim, “Ṣıyâm”, 205-220) gecenin tesbitiyle ilgili bazı ipuçları vermektedir.

KADİR GECESİ’NİN ÖNEMİ NEDİR?

Sözlükte kadir (kadr) kelimesi “hüküm, şeref, güç, yücelik” gibi anlamlara gelir. Dinî literatürde ise “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Aynı adı taşıyan 97. sûre bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur. Sûrede Kur’an’ın Kadir gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilir. Müfessirler hayırlı olanın bu gecede yapılan amel olduğunu, bin ayın ise içinde Kadir gecesinin bulunmadığı bir süreyi ifade ettiğini belirtirler (Taberî, XV, 339). Ancak genel bir rakam konumunda bulunması ve ism-i tafdîlden sonra gelmesi dikkate alınarak bu sayının çokluktan kinaye olabileceğini söylemek de mümkündür (Mâtürîdî, vr. 895b; Mevdûdî, VII, 187). Kur’ân-ı Kerîm’in başka âyetlerinde de bin ve elli bin yıla tekabül eden “gün” kavramı kullanılmaktadır (es-Secde 32/5; el-Meâric 70/4).Allah’ın insanlara peygamberler vasıtasıyla son hitabı ve nihaî mesajı olan Kur’an’ı indirmesi insanlığın hidayetinde bir dönüm noktası teşkil ettiği için bu olayın gerçekleştiği gece özel bir anlam taşır. Kadir gecesinin önemine işaret eden bir hadiste, önceki ümmetlerin uzun ömürlü olmaları sebebiyle fazla sevap kazanma imkânına sahip bulunmalarına karşılık Müslümanlara Kadir gecesinin verildiği belirtilir (el-Muvaṭṭaʾ, “İʿtikâf”, 6). Kadr sûresinde bildirildiğine göre bu gecede Allah’ın izniyle melekler ve Cebrâil yeryüzüne iner ve gece boyunca yeryüzüne barış ve esenlik hâkim olur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.